Najczęściej zadawane pytania o sprzęt fotograficzny

Szanowni pasjonaci fotografii, w tej zakładce odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania przez kupujących sprzęt fotograficzny.

1. Co wybrać - sprzęt używany czy nowy?

Sprzęt używany
Odradzamy kupowanie aparatów i obiektywów:

  • wyeksploatowanych
  • po upadku
  • utopionych i osuszonych

To, że sprzęt jest oznaczony jako "100% sprawny" jeszcze nic nie oznacza. Testowaliśmy obiektywy za 20 tysięcy złotych, które były optycznie gorsze od obiektywu za 500-800 złotych, ponieważ były uderzone, niewłaściwie czyszczone lub niewyjustowane.

Sprzęt fotograficzny jest kosztowny, dlatego doradzamy zakupy w firmie, która sprzedaje sprzęt sprawdzony, przetestowany i oferuje na niego gwarancję.

Sprzęt nowy
Odradzamy kupowanie nowego sprzętu, który dopiero wszedł do produkcji, z dwóch powodów:

  1. Cena na początku jest zwykle wysoka i często nieadekwatna do wartości użytkowej.
  2. Po kilku miesiącach firmy poprawiają błędy i oprogramowanie, a cena spada do wartości realnej.

Nie wymieniamy tu nazw firm i konkretnych modeli, ale nawet renomowane i największe firmy odnotowują wpadki.

2. Ile lat ma aparat lub obiektyw?

To pytanie nie do końca ma sens, ponieważ istotne jest kto i jak sprzęt używał, a nie ile ma lat.

Na przykład: moja żona w ciągu 5 lat zrobiła aparatem około 500 klatek, natomiast zawodowcy (np. w gazecie) rocznie robią ponad 200 tysięcy klatek. Wiem coś o tym, bo wiele lat temu kupiłem Nikona D200 - miał 10 miesięcy, był na gwarancji Nikona, ale gdy sprawdziłem przebieg, okazało się, że miał 263 tysiące klatek.

Podsumowując: różnica w używaniu sprzętu fotograficznego przez profesjonalistę w stosunku do amatora jest często taka, jak eksploatacja samochodu w wyścigach samochodowych w porównaniu do używania samochodu do pracy i na zakupy.

3. Jaki obiektyw kupić?

Doradzamy przy wyborze dostosować ogniskową do swoich potrzeb. Nie będą Państwo zadowoleni nawet z najlepszego szkła, jeśli wybierzecie ogniskową nieodpowiednią do waszych potrzeb.

Dla reportażystów (np. fotografujących śluby) doradzamy obiektywy typu ZOOM o zmiennej ogniskowej. Przy obiektywach stałoogniskowych trzeba mieć "ZOOM w nogach", a robienie zamieszania wokół siebie nie zawsze jest wskazane. Zdjęcie należy kadrować już w chwili robienia zdjęcia, a ZOOM to znacznie ułatwia.

Nie oznacza to, że nie przyda się obiektyw portretowy – portret jest jedną z ważniejszych i jedną z piękniejszych dziedzin fotografii.

Dla fotografujących przyrodę ważne jest, czy fotografujecie żubry czy małe ptaki. W takim przypadku warto rozważyć zakup dobrego aparatu APSC (niepełnej klatki).

4. Mam sprzęt fotograficzny, ile by Pan za niego dał?

To bardzo częste pytanie zadawane przez telefon. Oczywiście kupujemy używany sprzęt i przyjmujemy go w rozliczeniu, ale mamy propozycję.

Wszyscy, którzy chcą nam sprzedać sprzęt, proszeni są o napisanie e-maila z dokładnym wyszczególnieniem:

  • Jaki obiektyw, jaka ogniskowa, jakiej firmy
  • Jaki jest aktualny przebieg aparatu
  • Czy sprzęt nie ma otarć i zarysowań
  • Czy soczewki są czyste, bez mikrorys
  • Czy sprzęt jest sprawny
  • Czy nie jest zagrzybiony

Można też zasugerować własną cenę. Jeśli wstępnie uzgodnimy cenę, należy sprzęt do nas przysłać i dopiero wtedy dokonujemy jego ostatecznej wyceny.

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z nami, a chętnie pomożemy w wyborze odpowiedniego sprzętu fotograficznego.